Čínská vláda se rozhodla držet na uzdě soukromé firmy, které na dluh kupovaly po celém světě aktiva a v poslední době to začaly přehánět s expanzí a akvizicemi. Překvapivý krok, kterým vláda v pátek přebrala kontrolu nad pojišťovnou Anbang, nápadně připomíná situaci z r. 2008, kdy vláda USA zachraňovala krachující největší pojišťovnu světa AIG, aby zabránila kolapsu celého finančního trhu.

Anbang založil v roce 2004 Wu Xioahui, manžel vnučky legendárního reformátora Teng Siao-pchinga, jako malou autopojišťovnu. Díky svým konexím a prodejům rizikových produktů s vysokým výnosem milionům jednoduchých Číňanů, se stala obrovským konglomerátem firem.

V posledních třech letech se stala nejagresivnějším investorem na Západě, kdy kupovala pojišťovny, lukrativní nemovitosti, sítě hotelů, investovala do rizikových hedge fondů a dokonce koupila i ikonický hotel Waldorf Astoria v New Yorku. Ještě v květnu čínské regulační úřady zakázaly prodávat dva pojistné investiční produkty a začaly vyšetřovat šéfa pojišťovny.

Anbang pro svou expanzi používala pojistné klientů, čím si vlastně nechala úvěrovat svoje zahraniční akvizice. Posléze se dostala pojišťovna pod tlak, když ji klesly výnosy a vzniklo riziko, že 35 mil. klientů se rozhodne vybírat peníze z krátkodobých investičních produktů s vysokým výnosem, tvářících se jako životní pojistky. Celé to nápadně připomíná letadlo, kdy konec růstu firmy a následný pád nastává, když existující klienti chtějí vybrat peníze a noví se už nenajdou…

Proto přišel tento krok vlády, aby se zabránilo pádu této systémově důležité pojišťovny. Čínská vláda si nemůže dovolit, aby miliony klientů přišly o peníze a důvěru v čínský finanční sektor. Tímto převzetím získala vláda čas na to, aby se vypořádala s touto velice nepříjemnou situací.

Zakladatel Anbang Wu Xioahui byl zadržen a obviněn z podvodu a zpronevěry vážně ohrožující solventnost pojišťovny.

Podobných čínských firem, které na dluh kupovaly aktiva po světě je víc a dnes mají problém s výškou svých dluhů a solvencí. Čínská vláda stoupla na brzdu a omezila jim nákupy na dluh v zahraničí.

Jednou z nich je HNA, asi největší světová společnost, o které jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. HNA je majitelem čínské letecké společnosti Hainan Airlines, obslužní letištní firmy Swissport a zároveň vlastní i téměř 10% Deutsche bank, 25% akcií Hilton Hotel Group a taky hotelovou společnost Carlson Hotels/ síť Radisson/.

Další firmou v problémech je developerská firma Dalian Wanda, která taky investovala v zahraničí napr. do síte kin AMC.

Jaké bude mít následky na čínský finanční sektor toto utahování opratí, ukáže čas. Je jasné, že doba financování všeho na dluh v dobrých časech je u konce a přichází těžké vystřízlivění.

Problémy vnitřního dluhu čínských firem mohou mít kvůli obrovské expanzi čínskych firem ve světě v posledních pár letech nedozírné následky na ceny nemovitostí, turistický a zábavný průmysl, bankovní a pojišťovací sektor a mnoho jiných odvětví.

5.března se bude konat sjezd Komunistické strany Číny, který má potvrdit prezidenta Si Ťin -pchinga ve funkci na další období. Zkrocení příliš expandujících a dluhem zatížených firem a přísnější finanční politika dodají příštímu prezidentovi auru pevného vůdce, vedoucího svůj národ k postavení nejsilnější ekonomiky světa. Miliony nešťastných drobných čínských investorů z krachující obří pojišťovny by mu pár dní před sjezdem na popularitě moc nepřidaly.